Субота, 25.11.2017, 05:04

Головна » 2011 » Грудень » 19 » Андріївські вечорниці
Андріївські вечорниці
     З–поміж найбільших зимових свят чи не найвеселішим та найочікуванішим був день Андрія, 13 грудня, коли, за українським звичаєм, сільська молодь збиралася в одній хаті на так званих «великих» вечорницях, влаштовуючи там усілякі забави та гульбища.
   В Уманській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №5 ім. В.І. Чуйкова свято Андрія  з  обрядами й ворожіннями  продемонстрували учні 11-А класу  під керівництвом вчителя  української мови та літератури Гніденко О.Б.  Дівчата та хлопці в колоритних національних костюмах  співали, танцювали, жартували, ворожили й кусали калиту. Учасниками заходу були: Борисова Олена, Ільченко Ірина, Клівак Марина,Кузнєцова Анастасія, Кукліна Тетяна,Куницька Вікторія, Морозова Ольга,Добринська Анна, Протопопова Лілія, Стогнієва Ірина, Кобилянський Максим,Довбнюк Владислав,Болгаров Вадим, Бондаренко Андрій,  Береза Дмитро. Почала  дійство господиня, яка зачарувала  всіх виконанням мелодійної  ліричної  пісні  про кохання  «Цвіте терен». Як відомо, ніч на Калиту була доленосною, чарівничою, наповненою  буття людини благородним змістом     В цей день дівчата ворожать, засівають коноплями, закликаючи свого судженого, щоб  наступного  року бути в шлюбі. Одинадцятикласниці імітували випікання калити, балабушок, засівання коноплями.  Ну і, звичайно, які ж андріївські забавляння без ворожінь? Дівчата  ворожили на судженого з балабушками , вгадували ремесла майбутнього обранця,  проводили магічні обряди. Зрозуміло, що сьогодні вони мають жартівливий характер, та все ж як кортить учасницям  спробувати дізнатися свою долю та ще й в такий цікавий спосіб. Хлопці ж в свою чергу, як завжди, заважали дівчатам, робили збитки, бо в Андріїв вечір мали  на це право.  Найвеселішим фрагментом свята було кусання хлопцями калити – випеченого із пшениці солодкого коржа, посипаного маком: хто калиту не міг дістати, того Морозова Ольга  писала квачем із сажею; кому ж вдалося вкусити калиту, той зміг насолодитися чудовим смаком випеченого виробу. Чуттєву музичну композицію «Сіла птаха» подарували глядачам Клівак Марина та Куницька Вікторія. Доречним було виконання артистами – старшокласниками   жартівливої пісні «А мій милий  чорнобривий вареничків хоче» солістами Березою Дмитром та Куницькою Вікторією, тому що на святковому столі парували вареники з картоплею, капустою, приготовані батьками учнів. Завершенням  свята було  частування  калитою всіх гостей заходу. Хоч вечорниці й були  сучасними, та організатори намагалися частково відтворити на них елементи традиційних звичаїв та обрядів українського народу. Крім цього гості мали можливість поспостерігати за інсценізацією традиційних українських вечорниць  та народними гуляннями молоді. Андріїв вечір є одним із найчарівніших, найвеселіших, найзагадковіших, а головне -  найбагатших на традиції днів в культурі українського народу. Багато хто вважає, що сьогодні андріївські посиденьки – то є лише ворожіння допитливих дівчат. Та якщо придивитися ближче, то можна розгледіти величезний пласт духовного та матеріального надбання народу, цінного досвіду людських взаємин, який накопичувався роками, передавався із покоління в покоління. Щоб все це побачити, відчути серцем, потрібно хоч на один вечір поринути в атмосферу справжніх українських вечорниць, де парубки і дівчата збиралися, щоб попрацювати, поспівати, поспілкуватися  та отримати  позитивний  настрій  на весь рік.

Переглядів: 860 | Додав: Dyusha | Рейтинг: 0.0/0
«  Грудень 2011  »