Середа, 19.12.2018, 11:24
Вітаю Вас Гість | RSS

Уманська ЗОШ І - ІІІ ступенів № 5 ім. В.І.Чуйкова

Меню сайту
Наше опитування
Яку операційну систему Ви використовуєте?
Всього відповідей: 492
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Краєзнавча робота

 

Вивчаємо історію рідного краю

   У  процесі  викладання історії, географії, літератури за участю бібліотеки активно залучаються матеріали про розвиток  і сучасний стан  економіки,культури і мистецтва на території краю. Краєзнавча  діяльність бібліотеки здійснюється за двома  головними напрямами:

 •             робота з документами, повязаними з краєм своїм змістом ( з краєзнавчими документами);
 •             робота з документами, повязаними з краєм своїм походженням (з місцевими виданнями).

   В шкільній бібліотеці постійно формується краєзнавчий  фонд, куди входять  книги з історії Черкащини та її сьогодення,книги про видатних письменників  -  наших земляків та  їх творчість ,про Героїв Великої Вітчизняної війни та ін.. Сформовані тематичні папки «Умань: минуле і сучасне», «Дорогами бойової слави уманчан».  «Поезія уманчан – наших сучасників», «Звичаї нашого краю». Стимулювання інтересу учнів до краєзнавчої інформації, популяризація їхніх документів відбувається за допомогою різних форм роботи.  До  60–річчя  утворення Черкаської  області  проведено  гру – подорож «Чи знаєш ти Черкащину?», бесіди,огляди літератури. Відбулась зустріч учнів 5 – 7 класів з  поетесою Уманщини Сухиною Євгенією Григорівною. Вона ознайомила  присутніх зі своїм творчим доробком,разом із глядачами  зали  співала  пісні,написані нею для дітей, подарувала бібліотеці  збірки своїх віршів. Присутні  переглянули  виставки  літератури  «Поезія рідного краю» та «Книги,подаровані бібліотеці».

   

 

Умань: історія  і сьогодення 

Список рекомендованої літератури             

 

 • Бевз Г.П. Історія Уманщини/ Г.П. Бевз.-К.: 1977. -103 с.             
 • Бодров Ю.І. Історія  Уманського козацького полку: Монографія/ Ю.І. Бодров.- К.:Київський університет, 2001.-276 с.             
 • Давидюк В.М. Історія уманських вулиць: вулиця Жовтневої революції та площа Леніна. Випуск 1/В.М. Давидюк-Умань: Візаві, 2011.-215 с.             
 • Дерлеменко  Є.А. Осінь у Софіївці: Фотокомпозиція /Авт. тексту П.І. Позняк.-К.: Мистецтво, 1990 .-112 с.: іл.             
 • Історія  міст і сіл  Української РСР. Черкаська область.-К.:1972.             
 • Коваль А.У. Україна незалежна. Літопис міста Умані: Монографія /А.У. Коваль.-Умань:АЛМУ, 2007.-176 с.                        
 • Коваль Н.Ф. Птицы дендропарка «Софиевка» Научно-популярный очерк / Н.Ф.    Коваль.-Изд-во УСХА,1999.-112 с.             
 • Малиновський М.В. Барви флори:  Поетичні мініатюри  про рослини  дендрологічного парку  «Софіївка» і коротка інформація про  флору /М.В. Малиновський.-К.: Фітосоціоцентр,2002.-176 с.             
 • Мандруємо  куточками  рідного міста Умані: Методичний посібник  для проведення навчальних  екскурсій  у початкових класах/авт. кол. О.І.Бугерук, Н.В. Добряк, Т.В. Павлюк, І.В. Тарнавська.- Умань, 2013.             
 • Наш рідний край: Хрестоматія з історії Черкащини/авт. кол. А.І. Кузьмінський, Г.В.Суховершко, В.В.Чудновський.- К.: Молодь,1993.             
 • Подорож Золотою підковою  Черкащини: Навчально-методичний посібник для учнів початкових класів.-Умань,2011.-115 с.             
 • Умань: фотоальбом/Автор тексту Ю.І.Бодров, автор фото  А.В. Копотун.-К.: Мистецтво,1999.-112 с.             
 • Храбан Г.Ю. , Заграничний П.О. Умань: Путівник/Г.Ю.Храбан, П.О. Заграничний.- Дніпропетровськ, Промінь, 1985.- 110 с.             
 • Черкащина-серце України: ювілейний  презентаційно-іміджевий каталог.-К.: 2003.-400 с.             
 • Шевченко Т.Г. Гайдамаки: Текст і контекст /Т.Г.Шевченко.- Черкаси,Брама-Україна, 2011.-368 с.   Підготувала  зав. бібліотеки  ЗОШ № 5  Московенко О.С.07.06.2013 р.
 
 
Московенко О.С.
 
Моя версія про назву нашого міста 
      
   Умань … Достеменно невідомо походження назви нашого міста, але існує декілька версій з цього приводу. За однією  - походить від назви річки Ума, на якій, як згадується в літописі хv століття, князі  Острозькі  розгромили  татар.          
   За іншою – від слова «Куманія» (Гуманія). То була давня країна кочівників (куманів – половців).Ще за однією з версій  назва Умань походить від давньоруського «уманья» - покинута людьми земля, закуток , небезпечний для життя.  Існують легенди.         
   Хто–зна,як воно насправді, але, підбираючи літературу з українського народознавства до теми «Народні знання та вірування українців»,  я знайшла слово «умань» в книзі «Українські чари» ( К.: Либідь,1994 ). До  неї ввійшли  фрагменти із записів відомих  українських фольклористів В.Милорадовича, І. Огієнка,  Д.  Зеленіна, Я. Новицького,   П. Єфименка про традиції  народної лікувальної магії: перекази,повір’я, замовляння,любовні чари, за допомогою яких чаклуни, знахарі  впливали на стан людини. Подаються також рецепти народного лікування ,поради самозбереження від навроків, замовляння від хвороб.
   На  сторінці 79 – й  поданий  рецепт народної медицини , як лікувати катар шлунка. Цитую: «При  катаральном состоянии  желудка больные пьют водку, настоянную на одном из следующих растений: зверобое, золототысячнике, лепехе,  окладнике,  умане, чепчике, также  настоянную на белом имбире  или калгане водку с примесью гречаной золы». Автори  дають  латинську назву  цієї рослини, що зветься «умань» - verbaskum  nigrum. Цікаво, чи росте вона зараз у нашій місцевості, чи, може,вже занесена до Червоної книги ?              
   Умань… Вслухаймося  в звучання цього рідного нам слова. Чи не вчувається й вам  у ньому теплий подих вітру,лагідний шепіт трав? Можливо, й справді цілюща рослина «умань» дала назву нашому місту. Адже,за народними переказами,  в давнину,ще за часів   татарських набігів тут був степ  з такою високою травою, що й вершника не було видно.

 

Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2018
Конструктор сайтів - uCoz